Kaip išlaikyti tinkamą drėgmės lygį savo namuose

Labai svarbu išlaikyti tinkamą drėgmės lygį tiek savo namuose, tiek darbovietėje. Vidaus patalpų drėgmės lygis
turėtų svyruoti nuo 30 iki 50 procentų, o idealus drėgmės lygis yra maždaug 45 procentai. Naudodami
higrometrą, galite patys nesunkiai išmatuoti namų drėgmės lygį. Šie prietaisai yra nebrangūs ir kiek panašūs į įprastus termometrus.
Drėgmės trūkumas kenkia Jums ir aplinkai
Jei drėgmės lygis pernelyg žemas, gali atsirasti
sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui,odos, nosies gleivinės bei kvėpavimo takų išsausėjimas, o taip pat, varginti suskilinėjusi pirštų galiukų oda, viso organizmo imuninės sistemos susilpnėjimas ir neatsparumas peršalimo ligoms.
Sausas oras gali net išderinti pianiną bei sugadinti medines ar laminatu išklotas grindis, o dėl perdžiūvusių lentų jose atsiras didesni tarpai. Netgi statinė
elektra sumažėja, kai patalpoje yra pernelyg sausa. Žemas drėgmės lygis – aktuali problema šaltesnėse klimato zonose gyvenantiems žmonėms, nes šaltas oras negali išlaikyti vandens garų. Tai paaiškina oro kondicionierių veikimo principą, jie lašina vandenį, nes
šaltas oras yra sausesnis už šiltą orą. Senesnės statybos, šilumos saugojimo aspektu neergonomiškuose namuose gyvenantys žmonės dažnai kenčia nuo sauso patalpų oro.
Drėgmė gali būti žalinga...
Tačiau drėgmė namuose taip pat gali būti žalinga, pavyzdžiui,
gali atsilupti sienų apmušalai bei tapetai, atšokti lubų ir sienų dažai ir pan. Drėgnos patalpos – puiki terpė
atsirasti pelėsiams, puviniams bei veistis vabzdžiams, tarakonams ir termitams. Namuose, kuriuose netausojama elektros energija, drėgmė gali sukelti daugybę papildomų problemų. Kuo mažesnis Jūsų gyvenamosios vietos plotas, tuo mažiau oro jame pasikeičia ir atsinaujina.
Reikėtų nepamiršti, kad namuose esantys
čiužiniai kaip kempinė traukia drėgmę. Todėl jeigu Jums rūpi Jūsų poilsis ir sveikata, rekomenduojama čiužinį išvėdinti. Geriausia tai daryti saulėtą dieną jį išnešti į lauką ar balkoną. Ypač svarbu džiovinti vaikiškus čiužinius, nes vaikai daug labiau alergizuoja, jeigu jų čiužinys yra prisikaupęs drėgmės.
Čiužiniai vaikams turi būti labiau prižiūrimi negu įprasti suaugusiųjų čiužiniai.
Drėgniausia namų vieta
Svarbu išmatuoti drėgmės lygį visoje gyvenamojoje patalpoje. Reiktų nepamiršti, kad
rūsiuose drėgmės lygis visada yra gerokai aukštesnis nei likusioje namo dalyje. Šia savybe taip pat pasižymi vonios kambariai, virtuvės, skalbyklos bei lyginimo kambariai. Miegamuosiuose ir gyvenamuosiuose kambariuose, esančiuose netoliese, oras yra drėgnesnis nei kituose, toliau esančiuose kambariuose.
Jei drėgmės lygis namuose per žemas
Drėgmės lygį galite reguliuoti specialiai sukurtais
oro drėkintuvais. Populiariausio vandens garinimo principu veikiančio garintuvo viduje yra tamponas, kuriuo įsiurbiamas vanduo. Šis vanduo
vėduokle yra išpučiamas į orą, būtent šio proceso metu yra išsiskiriami vandens lašeliai.
Jei drėgmės lygis namuose per aukštas
Drėgmę gyvenamojoje patalpoje bei rūsyje galima sumažinti dviem būdais. Pirmasis būdas – galingos
vėdinimo sistemos įrengimas kambariuose, kuriuose
drėgmės lygis yra aukštas, pavyzdžiui, virtuvėje, skalbykloje, vonios kambaryje. Tačiau tokia įranga brangiai kainuoja.
Pigesnis būdas – įsigyti
drėgmės lygio stabilizatorių, dar vadinamą oro džiovintuvu. Šis prietaisas yra daugiafunkcinis įrenginys, karšto ir šalto oro angas turintis oro
kondicionierius. Galinga vėduoklė patalpoje esantį orą nukreipia į šalto oro angą, kurioje ore esanti drėgmė yra sukondensuojama, o susidarę lašeliai pašalinami į specialų konteinerį. Atšalęs oras nukreipiamas į karšto oro angą, kurioje yra pašildomas iki prieš tai buvusios, patalpos temperatūros. Jei trokštate efektyvaus rezultato, patariame kartais ištuštinti oro džiovintuvo konteinerį.
Drėgmė svarbi ne tik namie
Taip pat labai svarbu nepamiršti patikrinti drėgmės lygio
savo darbovietėje. Laimei, didžiąją savo laiko dalį Jūs praleidžiate namuose, o ne darbe, tačiau
daugelis žmonių darbovietėse praleidžia maždaug ketvirtadalį viso laiko. Patariame įsigyti nedidelį oro drėkintuvą arba džiovintuvą, kurį galėtumėte naudoti būdami savo darbo vietoje. Nedideli prietaisai yra nebrangūs, o jų efektas – įspūdingas.
Išmokti reguliuoti ir atpažinti tinkamą patalpų oro drėgmę yra gana nelengva, tačiau labai pravartu. Juk daugelis žmonių beveik 90 procentų viso laiko praleidžia uždarose patalpose! Todėl būkite tikri, kad šį laiką jūs praleidžiate sveikatai palankiomis sąlygomis.
Šaltinis: dormeo.lt